poniedziałek, 21 listopada 2016

Kilka słów o wydatkach

Jak już wcześniej pisałem jednym z elementów budżetu domowego są wydatki. Wspominałem także, że można podzielić je na stałe i zmienne w zależności od możliwości określenia ich wysokości z góry. Wśród wydatków można wyodrębnić kilka, jeżeli nie kilkanaście grup. Dziś chciałbym przybliżyć możliwe wydatki. Lista ta oczywiście nie będzie pełna, ponieważ każdy ma różne wydatki, a ja skupiam się na tych które sam ponoszę oraz na takich, które na tą chwilę mogę wymienić.

Najbardziej powszechną grupą wydatków są te ponoszone na utrzymanie mieszkania czy też domu. W zależności od tego czy mamy własną nieruchomość czy mieszkamy w danym miejscu na podstawie umowy najmu musimy liczyć się z wydatkami. W przypadku domu wydatki związane z "mieszkaniem" to przede wszystkim podatek od nieruchomości, a także opłaty związane na przykład z wywozem śmieci. Z kolei w przypadku mieszkania zazwyczaj mamy do czynienia z czynszem administracyjnym odprowadzanym do spółdzielni lub też wspólnoty. Zawarte w nim są różne opłaty takie jak podatek od nieruchomości czy też użytkowania wieczystego, opłaty administracyjne, często także wywóz śmieci. Zdarza się, że część mediów ujętych jest również w czynszu. Są to przede wszystkim gaz, woda czy ogrzewanie, które rozliczane są rocznie, kwartalnie lub miesięcznie i od nich w dużej mierze zależy wysokość czynszu. Poza tym czynsz administracyjny to zazwyczaj fundusz eksploatacyjny czy remontowy, dzięki czemu nie trzeba się martwić o różne naprawy w obrębie bloku. W przypadku wynajmu mieszkania czy domu w grę wchodzi również miesięczne odstępne dla właściciela. Jest to często pozycja stała, a jej wysokość może zmienić się przy przedłużaniu umowy. Warto do tej grupy wydatków włączyć także raty kredytu w przypadku, w którym mamy do spłaty kredyt hipoteczny. Jak widać już w obrębie tej grupy mamy do czynienia z różnymi wydatkami. Są one różne w zależności od tego czy jesteśmy właścicielami czy też nie oraz od rodzaju zajmowanej nieruchomości.

Inną grupą wydatków są szeroko rozumiane media. Tutaj nie ma raczej rozgraniczenia i każdy z nas opłaca podobne rachunki. Oczywiście najpowszechniejszymi wydatkami są tutaj opłata za energię elektryczną, wodę czy gaz. W grupie tej można ująć również wydatki związane z ogrzewaniem o ile nie korzystamy w tym celu z energii elektrycznej czy gazu. Warto również dodać, że wydatek ten zazwyczaj jest wliczany w czynszu administracyjnym. W przypadku domów można jednak spotkać się z ogrzewaniem na rożnego rodzaju surowce jak drewno, węgiel czy miał. Warto mieć skalkulowane takie wydatki w swoim budżecie i to nie tylko podczas sezonu grzewczego. Warto już latem odkładać na węgiel lub zakupić go właśnie wtedy (być może cena poza sezonem będzie niższa?).

Kolejną grupą wydatków są opłaty abonamentowe. Większość gospodarstw domowych posiada przynajmniej kilka takich pozycji w swoich wydatkach. Do zobowiązań takich należą przede wszystkim rachunki za telefon komórkowy, stacjonarny, internet czy telewizję kablową. Warto również pamiętać o abonamencie radiowo-telewizyjnym, który powinien opłacać każdy posiadać telewizora czy radia. Wysokość tych wydatków może wynosić nawet kilkaset złotych, zwłaszcza, gdy posiadamy kilka abonamentów telefonicznych czy rozbudowany pakiet telewizyjny.

Wielu ludzi posiada również zobowiązania finansowe. Oprócz wspomnianego kredyty hipotecznego w grę wchodzą również raty innych kredytów czy pożyczek. Takie zobowiązania zaciągane są na rożne cele. Często kredytowane są zakupy związane ze sprzętem RTV czy AGD (telewizory, komputery, lodówki, pralki, suszarki) oraz mebli, a także inne rzeczy choćby samochody, rowery czy skutery. Do zobowiązań finansowych można zaliczyć również różnego rodzaju ubezpieczenia. Do najpopularniejszych należą te na życie, majątkowe (np. domu czy mieszkania) czy związane z autem (OC, AC). Poza tym coraz bardziej popularne są pakiety medyczne związane z ubezpieczeniem naszego zdrowia i możliwością skorzystania z usług specjalisty bez konieczności czekania w kolejce i refundacji z NFZ.

Największą z kolei grupą wydatków są koszty związane z konsumpcją bieżącą. Mam tutaj na myśli w szczególności wydatki na produkty spożywcze, środki czystości i chemiczne, zakup odzieży i obuwia, a także różnego rodzaju artykułów gospodarstwa domowego, drobnych przedmiotów dekoracyjnych czy prezentów. W tej grupie warto również wspomnieć o wydatkach związanych z kulturą. Wyjścia do kina, teatru, restauracji, baru czy na imprezę to również ważny aspekt podczas planowania budżetu domowego.

Każde gospodarstwo domowe posiada również swoje specyficzne wydatki. Jeżeli posiadamy auto to również wydatki związane z jego eksploatacją i benzyną powinny być przez nas uwzględniane. Jeżeli z kolei korzystamy z komunikacji miejskiej czy zamiejscowej to warto dodać do naszego budżetu koszt zakupionych biletów jednorazowych czy miesięcznych. Poza tym każda rodzina może posiadać zobowiązania wynikające z posiadania innych niż dom nieruchomość. Garaż, domek letniskowy, działka rekreacyjna czy inne mieszkanie generują co miesiąc dodatkowe wydatki. W tej grupie warto wspomnieć również o wydatkach związanych z edukacją własną czy dzieci. Należą do nich czesne za studia, kursy czy szkolenia, a także opłaty za żłobek, opiekunkę, przedszkole czy wydatki związane ze szkołą, które mogą być duże i nie powinny zostać pominięte.

Jak widać sporo jest grup wydatków, a każda z nich to przynajmniej kilka lub nawet kilkanaście pozycji, które trzeba brać pod uwagę. Wśród nich trzeba uwzględnić te, które nas bezpośrednio. Wymieniłem dość dużo różnorodnych wydatków, ale wiem, że to nie wszystko. Ciekaw jestem jakie wy macie jeszcze wydatki albo co byście dodali do już wymienionych?






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz