środa, 5 października 2016

Domowy budżet - przychody

Dziś chciałbym przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z domowym budżetem. Punktem wyjścia do jego tworzenia jest przede wszystkim konieczność zdania sobie sprawy z naszych przychodów i wydatków. Budżet to właśnie zestawienie tych wielkości, a jego wynik da odpowiedź na pytanie czy pozostaje nam nadwyżka do dyspozycji czy też mamy do czynienia z niedoborem środków. 

Przychody - są to wszystkie środki, które uzyskujemy w danym czasie. Okresem, który jest zazwyczaj przyjmowany do planowania i tworzenia budżetu jest miesiąc. Wiąże się to przede wszystkim z częstotliwością otrzymywania wynagrodzenia, które w Polsce przypadają zazwyczaj na okres miesięczny. Do przychodów zaliczyć można przede wszystkim:

  • wynagrodzenie za pracę oraz inne przychody związane z pracą, takie jak premie, deputaty czy przychody związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • przychody związane z wynajmem nieruchomości w postaci odstępnego otrzymywanego od najemcy, dzierżawieniem oraz wynajmem lokali handlowych, powierzchni użytkowych, działek rolniczych itp.
  • przychody związane z dodatkową pracą zarobkową (na przykład dorabianiem przez Internet)
  • świadczenia otrzymywane od Państwa takie jak zasiłki, świadczenia alimentacyjne, dotacje, pomoc społeczna, 500+;
  • przychody z rent czy emerytur otrzymywanych przez członków gospodarstwa domowego
Katalog ten nie jest zamknięty. Przychody można osiągać z wielu innych źródeł. Najważniejsze jednak zdać sobie sprawę, co jest dla nas przychodem.

W następnym wpisie postaram się przybliżyć drugą kategorię budżetu domowego, a więc wydatki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz