sobota, 8 października 2016

Domowy budżet - wydatki

Pora na drugą część zagadnienia związanego z tworzeniem domowego budżetu. Chodzi o część związaną z wydatkami.

Najprościej mówiąc wydatki to wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Do tej grupy należą wszystkie obciążenia, które musimy mieć na uwadze każdego miesiąca. Wydatki można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Są to:

  • wydatki stałe - obejmujące wszystkie obciążenia, które mają charakter stały i cykliczny. Do wydatków stałych zaliczyć można między innymi czynsz za mieszkanie, raty kredytów czy opłaty za usługi takie jak telewizja, wywóz śmieci czy abonament telefoniczny oraz za internet. 
  • wydatki zmienne - są to wydatki, które mają charakter cykliczny, ale zależne są od zużycia i aktualnych potrzeb. Zaliczyć można do nich między innymi rachunki za energie elektryczną, wodę czy gaz pod warunkiem, że rozliczane są na podstawie zużycia. Możliwe, że rachunki takie otrzymywane nie są w cyklu miesięcznym, ale na przykład co dwa miesiące lub raz na kwartał. Do wydatków takich można zaliczyć również koszty związane z zakupami spożywczymi czy rachunkami za usługi gastronomiczne. Wydatki zmienne to również niespodziewane sytuacje, które wiążą się z dodatkowymi kosztami na przykład na leki w przypadku choroby czy koszty związane z naprawą sprzętu RTV czy AGD.


Wydatki to szeroki wachlarz różnorodnych pozycji. Dla jednych dany koszt może być wydatkiem stałym, a dla innych zmiennym. Najważniejsze jednak jest pogrupowanie wydatków swojego gospodarstwa domowego, poznanie ich struktury i wielkości. Najlepiej w tym celu wypisać swoje wydatki i pogrupować je na stałe i zmienne. Do wydatków stałych można od razu dopisać ich wielkość, natomiast do wydatków zmiennych zapisać ich średnią wielkość lub zastosować przedział, w którym plasowały się one w przeciągu kilku ostatnich miesięcy.

Przykład: Wydatki gospodarstwa domowego:

Następnie można je pogrupować według stałych i zmiennych wydatków:




Zestawiając i podsumowując obie tabele możemy zobaczyć jaka jest struktura naszych wydatków w wariancie najgorszym i najlepszym. Otrzymujemy w ten sposób miesięczny plan wydatków. Jest to historyczne zestawienie, dlatego w przyszłości musimy brać pod uwagę zmiany zachodzące w naszym budżecie domowym.

Z przedstawionego przykładu można wyciągnąć kilka wniosków. Po pierwsze przedstawione wydatki plasują się w przedziale 2500-3015 zł miesięcznie. Po drugie kategorii wydatków stałych jest mniej więcej tyle samo, co w kategorii wydatków zmiennych. Widać też, które wydatki są większe, a które wyższe. W przykładzie do większych grup wydatków można zaliczyć wydatki związane z wynajmem mieszkania oraz zakupy spożywcze, do mniejszych natomiast rachunek za gaz czy ratę za telewizor.

W następnym wpisie pokażę jak zestawić stronę przychodów z wydatkami i wskazać jakie informacje możemy w ten sposób otrzymać.





1 komentarz:

  1. Zarządzaj mądrze finansami, wybierając optymalne ścieżki. Kluczowa decyzja dziś to inwestycja w bezpieczne jutro. Mądrość finansowa kształtuje udaną przyszłość. http://www.ikontabankowe.pl/

    OdpowiedzUsuń